Atrakcje historyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Bystrzyca Kłodzka (link tutaj > facebook) to średniowieczne miasto, będące wspaniałą oazą dla pasjonatów dziejów Polski – można tutaj zobaczyć wiele ciekawych zabytków architektury, a także uraczyć się sztuką sakralną, która pamięta czasy co najmniej XV wieku. Miasto jest otwarte dla wszystkich turystów, nawet dla tych, dla których zwiedzanie nie jest głównym celem, a którym wystarczy odpoczynek na Starym Mieście lub podziwianie malowniczych krajobrazów.

Pod skrzydłami Archanioła Michała

Miłośnicy średniowiecza zadowolą się widokiem kościoła świętego Michała Archanioła – świątynia jest datowana na XIII wiek, przy czym jej pierwotny romański styl przeminął podczas licznych przebudów. We wnętrzach kościoła można zauważyć detale architektoniczne z przełomu XIII I XIV wieku. Na ołtarzu głównym znajduje się rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem – arcydzieło to pochodzi z XV wieku, jest złocone i pokryte polichromią. Można też zobaczyć XVI wieczną chrzcielnicę, która swego czasu została wykuta z piaskowca, a ozdobiono ją herbami. Ambona pochodzi z II połowy XIX wieku i jest wykonana w stylu neogotyckim.

Święty Florian patronem miasta

W XVIII wieku zbudowana została kaplica świętego Floriana, patrona strażaków. Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary, najbardziej niszczycielski pożar strawił prawie połowę miejscowości, dlatego też wybudowano tę kaplicę. Znajduje się w niej malowidło ścienne przestawiające postać świętego Floriana, który za pomocą dzbana wypełnionego wodą gasi ogień w kościele. Niestety relikwie świętego zniszczył pożar – ich obecność w kaplicy stanowi obecnie jedynie wspomnienie. Od 2008 roku święty Florian jest patronem Bystrzycy Kłodzkiej – jest to świadomy wybór mieszkańców tego miasta.

Pod kolumną Trójcy Świętej

Kolumna Trójcy Świętej to monument pochodzący z 1736 roku, autorstwa Antona Jörga – jej misją miała być walka z protestantyzmem i wzmacnianie wiary katolickiej, ale ludzie z epoki baroku dostrzegli w niej obronę przed pożarami i zarazami, które pustoszyły miasto. Kolumna jest wysoka na dziesięć metrów. Obecnie jest jedną z najokazalszych atrakcji na Placu Wolności.

Noclegi w Bystrzycy Kłodzkiej

Baza noclegowa (link tutaj >meteor) pozwala na kameralny odpoczynek w tym urokliwym mieście – poniekąd przyjazd do Bystrzycy Kłodzkiej jest jak podróż w czasie. Miasto jest idealne nie tylko na weekendowe wypady, ale i na dłuższy urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>