Bolesławiec – dziś urzeka, kiedyś bronił

Każde miasto w Polsce, które miało jakiekolwiek znaczenie handlowe czy militarne było narażone na ataki, czy to złodziejskie, czy wojskowe. Takiego losu nie uniknął również Bolesławiec, który z racji położenia strategicznego na szlakach handlowych oraz szybkiego rozwoju handlu i dużego zaplecza towarowego musiał otoczyć się murami obronnymi. Obecnie spacerując po starówce, można zastanawiać się skąd wzięła się tak ścisła zabudowa kamienic, które są domami mieszkalnymi lub zostały zaadaptowane na na noclegi. Odpowiedź jest prosta – zwarty układ budynków i ulic był łatwiejszy w ewentualnej obronie miasta w razie większego napadu lub najazdu. Obecnie z murów została niewielka część, jednak zupełnie wystarczająca do ich obejrzenia i wyobrażenia sobie jak wyglądały one kilkaset lat temu. Wiele elementów tamtejszych murów wykorzystanych jest również do budowy nowych obiektów miejskich takich jak pływalnie czy popularne muzeum.

Mur wokół miasta zaczął powstawać w momencie wzrostu znaczenia miasta na arenie handlu między państwami Europy. Zanim jednak powstał, Bolesławiec był zabezpieczony drewnianymi wałami. Nie były jednak one tak efektywne i łatwo było je podpalić, a świadczą o tym liczne próby zakończone powodzeniem i skutkiem w postaci wtargnięcia do miasta. Na początku XV wieku dla polepszenia bezpieczeństwa pogłębiono fosy wodne wokół miasta. Od strony zamku dla jeszcze większego bezpieczeństwa, po wybudowaniu murów kamiennych, stworzono staw. To poskutkowało tym, że do Bolesławca można było wjechać tylko przez bramy, które były bardzo dobrze strzeżone. Wejście przez mury było praktycznie niemożliwe, a ktoś komu udało się jakimś cudem prześliznąć natychmiast był wyłapywany przez bardzo gęsto rozstawionych strażników. Mieszkańcy miasta byli bardzo świadomi tego jakim bogactwem dysponują, dlatego też zabezpieczenia na wielu poziomach były zupełnie normalnym zjawiskiem. Podobne przedsięwzięcia podejmowały inne miasta, w których odbywał się intensywny handel na szeroką skalę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>