Drewniana architektura Międzygórza

Podróżując po Polsce można odnieść wrażenie, że jest to kraj niezwykle różnorodny i bardzo interesujący zarówno pod względem krajobrazowym, przyrodniczym, historycznym i kulturalnym. Oczywiście nie jest to tylko zwykła impresja, ale fakt, o którym bardzo często zapominają nasi rodacy wybierający wakacje w jednym z bogatych kurortów Europy Zachodniej lub Bliskiego Wschodu. Jakie miasta w Polsce są ciekawe? Które z nich oferują odpoczynek połączony ze zwiedzaniem i z malowniczym krajobrazem dookoła? Z pewnością można tak wymieniać bez końca, ale nie ulega wątpliwości, że na szczególną uwagę zasługuje między innymi położone we Wschodnich Sudetach w województwie dolnośląskim – Międzygórze.

Jak sama nazwa wskazuje, miejscowość została założona w malowniczej dolinie pomiędzy majestatycznymi pasmami sudeckich wzniesień i do dziś zachwyca nie tylko samym położeniem, ale również wspaniałą i unikalną na skalę krajową architekturą. Międzygórze powstało w początkach XVI wieku jako osada założona przez lokalnych drwali i węglarzy. Przez wiele lat nie wyróżniała się niczym szczególnym, aż w XIX wieku za sprawą miejscowej księżnej została spopularyzowana jako kierunek letnich i zimowych wojaży okolicznej szlachty. Czym jednak wyróżniało się Międzygórze spośród innych podobnych miejscowości w Sudetach? Odpowiedź jest jedna. To architektura – piękne, nietuzinkowe i bardzo oryginalne budowle wybudowane w stylu tyrolskim, które charakteryzują się wspaniałymi balkonami, balustradami, krużgankami i misternymi zdobieniami. Z pewnością jest to nie lada gratka dla wielbicieli ciekawostek, gdyż Międzygórze oferuje noclegi właśnie w takich starych, klimatycznych budowlach. Z pewnością warto się przekonać na własnej skórze, jak to jest zamieszkać w tak starym i kunsztownie wykończonym domku, który ma nie tylko piękną fasadę, ale i bardzo bogatą oraz interesującą przeszłość. Łowcy historycznych nowinek zdecydowanie powinni wpisać Międzygórze na swoją listę wiosek do odwiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>