Przemyśl – mieszanka wielu kultur

Przemyśl to przepiękne miasto z bogatą historią i architekturą, wyróżniające się na tle pozostałych miejscowości Podkarpacia. Magicznie miejsce leżące przez stulecia na styku różnych kultur zachęca do zwiedzania.

Historia Przemyśla sięga X wieku, kiedy to był jednym z Grodów Czerwieńskich, będących nieustannie obiektem walk między władcami Polski, Rusi i Węgier. W XX wieku, pomiędzy odzyskaniem przez Polskę niepodległości a rokiem 1945, miasto należało do województwa lwowskiego. Mieszankę wpływów rozmaitych kultur, które budowały to miejsce widać na każdym kroku. W Przemyślu obok licznych zabytkowych kościołów znajdziemy cerkwie i synagogi. Sprawiają one, że starówka Przemyśla jest miejscem niezwykłym, w którym można dotknąć złożonej historii, a jednocześnie, za sprawą turystów, pełnym życia.

Kiedy już przespacerujemy się ulicami starówki, chłonąc atmosferę tego pięknego miasta, możemy lepiej poznać jego historię, odwiedzając Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej z jego dwoma oddziałami: Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek, znajdującym w odrestaurowanej Wieży Zegarowej. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Warto odwiedzić Katedrę Przemyską, kościoły pw. św. Teresy oraz Marii Magdaleny, sobór pw. Jana Chrzciciela, Synagogę Zasańską oraz Nową Synagogę, Cerkiew i klasztor Matki Bożej Bolesnej, a także zabytkowe obiekty niesakralne – Pałac Lubomirskich i Zamek Kazimierzowski.

Punktem wycieczki, którego nie warto omijać jest także Kopiec Tatarski, zwany również kopcem Przemysława, od legendarnego założyciela miasta – dawniej, według tradycyjnych przekazów miejsce pogańskiego kultu Swarożyca, dzisiaj nowoczesne tereny rekreacyjne. Ważnym i znanym zabytkiem jest również twierdza Przemyśl – trzeci co do wielkości kompleks fortów i umocnień w Europie XX wieku. Właściwie każdy fragment tego zespołu rozrzuconego po Przemyślu i sąsiednich miejscowościach jest niemym świadkiem historii. Ze względu na położenie miasta, które oznaczało nie tylko przenikanie kultur, ale i przestrzeń działań wojennych, miasto obfituje w zabytkowe fortyfikacje, takie jak pozostałości murów i fos o kilka stuleci starsze – z XV i XVI wieku.

Ze względu na wiele ciekawych obiektów dostępne w sezonie turystycznym restauracje i noclegi przemyskie odwiedzić można jednocześnie zwiedzając także okoliczne zamki, kościoły i ciekawe krajobrazy. Miejscowa baza noclegowa obejmuje zróżnicowane hotele, tańsze obiekty oraz apartamenty. Z odległych rejonów dotrzeć do Przemyśla można pociągiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>