Zwiedzanie Zieleńca i okolic

Zieleniec to miejscowość malowniczo położona w Górach Orlickich 800-960 metrów nad poziomem morza. Jedyny w Polsce specyficzny mikroklimat zwany alpejskim powoduje, że turyści już po kilkudniowym pobycie odczuwają znaczną poprawę samopoczucia. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez wczasowiczów polskich i zagranicznych. Jest tu duża baza noclegowa ale ze względu na wielkie obłożenie w zimie i w lecie warto już wcześniej zarezerwować nocleg () w jednym z pensjonatów lub w schronisku. Adresy noclegowni można odnaleźć wpisując w wyszukiwarkę internetowa hasło: noclegi Zieleniec.

Zieleniec w zimie jest centrum narciarstwa. Jest dobrze przygotowany na zimową rozrywkę. Znajdują się tu niezliczone trasy narciarskie o różnym stopniu trudności i nieco ponad 30 wyciągów rożnego typu. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce również ze względu na specyficzny mikroklimat ale też dlatego że śnieg znajduje się tu 150 dni w roku, co sprzyja uprawianiu sportów zimowych. W lecie natomiast można tu spotkać wielu zapaleńców kolarstwa górskiego. Są to amatorzy ale też zawodowcy, którzy przygotowują się w tym miejscu do zawodów. Śmiało można tu przyjechać z młodszymi dziećmi, gdyż niektóre trasy nie są trudne i męczące. Dodatkowym atutem Zieleńca jest bliskość do granicy czeskiej. Bez problemu można ja przekroczyć szlakiem turystycznym. Warto skorzystać z okazji i choć jeden dzień spędzić po drugiej stronie granicy, by poznać obyczaje miejscowej ludności oraz skosztować lokalnych potraw. 

W Zieleńcu znajduje się piękny zabytkowy kościół świętej Anny. Pierwszy drewniany kościół powstał w tym miejscu w 1762 roku, a w 1902 roku został zastąpiony przez murowaną neoromańską świątynię. Jest to budowla z kamienia posiadająca jedną nawę, absydę i kruchtę. Kościół ma też dużą wierzę zakończoną ostrym hełmem. Jest to najwyżej położona świątynia w całych Sudetach. Posiada ona bogato zdobione zabytkowe wnętrze. W Dusznikach – Zdroju, którego częścią jest Zieleniec watro zobaczyć Muzeum Papiernictwa, dworek imienia Fryderyka Szopena, Pijalnie Wód Mineralnych i Kolorową Fontannę. W niedalekiej okolicy znajdują się też Góry Stołowe, Jaskinia Niedźwiedzia, Wodospad Wilczki, kaplica Czaszek i Kopalnia Złota. Warto odwiedzić te wszystkie miejsca, gdyż są naprawdę ciekawe i fascynujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>